Respuesta :

Answer:

The red grapefruit

Step-by-step explanation:

You plot the line for the red grape fruit, the slope being 2 or 2/1 and you will see that the red grapefruit is higher than the pink.

Answer:

The cost of Red grape fruit is more than the cost of pink grape fruit.

Step-by-step explanation:

Given :The cost,y of the red grapefruit can be represented by the equation y=2x  and the cost y The cost,y of the pink grapefruit is  represented by the graph given.

We have to choose which type of grapefruit costs more per pounds.

Consider the Red grape fruit.

Since, the cost per pound is given by equation y=2x (graph is attached below)

Where x is weight per pound

Thus, for one pound of fruit cost $ 2

Now, Consider the graph given for pink grapefruit

here, the cost of one pound of fruit is $ 1

Thus,  The cost of Red grape fruit is more than the cost of pink grape fruit.

Ver imagen athleticregina
Q&A Education