Evelyn bought 8.4 gallons of gas for $23.94. Which equation can be used to determine the price of each gallon of gas?
8.4x = 23.94
x/84 = 23.94
23.94x = 8.4
x/23.94 = 8.4

Respuesta :

the equation would be
[tex]8.4x = 23.94[/tex]

Answer:

[tex]8.4x=23.94[/tex]

First option is correct.

Step-by-step explanation:

Let the price of each gallon of gas is $x.

And we have been given that 8.4 gallons of gas for $23.94.

So, we can make the below proportion

[tex]\frac{8.4}{23.94}=\frac{1}{x}[/tex]

Cross multiplying, we get

[tex]8.4x=23.94[/tex]

Hence, the equation that can be used to determine the price of each gallon of gas is

[tex]8.4x=23.94[/tex]

First option is correct.

Q&A Education