The cost for a pack of 18 pencils is $3.24. Find the unit price in dollars per pencil. If necessary, round your answer to the nearest cent.

Respuesta :

Answer:

$0.18 per pencil.

Step-by-step explanation:

"Dollars per unit" means that you take the dollar amount and divide it by the amount of pencils, so you get 3.24/18, or .18.

Q&A Education