Lamar pays $2.85 for a bag of 15 tangerines. Find the unit price in dollars per tangerine. If necessary, round your answer to the nearest count

Respuesta :

19 cents because 2.85/15=.19

Answer:

$ 0.2

Step-by-step explanation:

Cost of 15 bags of tangerines = $ 2.85

Cost of each bag of tangerine

                          = Cost of 15 bags of tangerines / number of bags

                          = $ 2.85 / 15 = $ 0.19 $ = $ 0.2

Thus, the unit price is $ 0.2.

Q&A Education