Respuesta :
Multiply 3x.89 to get how much he spent on the oranges which would be $2.67 then subtract 7.15 from 2.67 7.15-2.67= which is 4.48, meaning he bought 4 apples for $4.48 divide this by 4 to solve for how much 1 apple costs which is $1.12
Answer:
Each apple cost $1.12
Step-by-step explanation:
The total amount spent is the sum of the amounts spent on oranges added to the amount spent on apples. Given that Ben bought 3 oranges for 89 cents each, amount spent on oranges
= 3 * $0.89
= $2.67
If Ben bought 4 apples for x dollars each, amount spent on apples
= 4x
Total amount spent is $7.15
2.67 + 4x = 7.15
4x = 7.15 - 2.67
4x = 4.48
x = $1.12