Respuesta :
Answer:
When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates. If you have a multiple-unit rate such as 120 students for every 3 buses, and want to find the single-unit rate, write a ratio equal to the multiple-unit rate with 1 as the second term.
Creds: Eduplace
Answer:
If I said I bought 12 oz. of orange juice for $1.60, that is a unit rate of about 13 cents. All I did was divide:
$1.60 / 12oz = about 13 cents an ounce.
Hope this helps you and makes sense.