contestada

A store is having a sale on chocolate chips and walnuts. For 4 pounds of chocolate chips and 8 pounds of walnuts, the total cost is $33. For 2 pounds of chocolate chips and 3 pounds of walnuts, the total cost is $14.

Find the cost for each pound of chocolate chips and each pound of walnuts.

Q&A Education