Respuesta :
A customer can save $7.
To get two months of the one month supply, you multiply it by 2.
$28 x 2 = $56
To find the difference (how much you can save) subtract $49 from $56.
$56 - $49 = $7
To get two months of the one month supply, you multiply it by 2.
$28 x 2 = $56
To find the difference (how much you can save) subtract $49 from $56.
$56 - $49 = $7
The customer can save $7 if goes with a two-month supply.
How to choose the best supply of multi-vitamins in this case?
It is given that there are two types of supplying plans.
one is - a one-month supply with $28 and the other is - a two-month supply with $49
This can be obtained by calculating the amount for two month in a one-month supply plan and comparing it with the 2-month plan i.e.
- if the obtained amount is less than the 2-month plan then the 1-month plan is the best or
- if the obtained value is more than the 2-month plan then the 2-month plan is more efficient than the 1-month plan.
Calculation:
In the one-month supply plan, the amount of supplies is $28
Then for two months, it will be 2 × $28 = $56
So,
In comparison with the 2-month supply amount of $49, it is more which means an extra amount is paid in the 1-month supply plan. The extra amount is $56 - $48 = $7.
Thus, the customer can save $7 by going with a two-month supply.
Learn more about such a word problems here:
https://brainly.com/question/7757208
#SPJ2