you are buying cherries at the grocery store if the cost is $4.25 per pound, create a relation that represenr the amount spent , A, per pound, p, of cherries
this equation says that the amount that you spent (A) is equal to the how many pounds of cherries you buy (p) and you know from the question that each pound costs 4.25