The relationship between the honey bear and the rates is an illustration of a linear function.
- The price of honey per ounce is $0.45
- $1 will buy you 2.22 ounce of honey
- The equations for this situation are [tex]\mathbf{h = 2.22c}[/tex] and [tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]
(a) The unit price of honey
From the question, we have:
[tex]\mathbf{\$5.40 = 12oz}[/tex]
So, the unit rate is:
[tex]\mathbf{Unit = \frac{\$5.40}{ 12oz}}[/tex]
[tex]\mathbf{Unit = \$0.45\ per\ oz}[/tex]
The price of honey per ounce is $0.45
(b) Quantity of honey for $1
In (a), we have:
[tex]\mathbf{Unit = \$0.45\ per\ oz}[/tex]
Take the inverse
[tex]\mathbf{Qty = \frac{1}{0.45}}[/tex]
[tex]\mathbf{Qty = 2.22}[/tex]
$1 will buy you 2.22 ounce of honey
(c) Different equations
Let represents the cost of honey, and h represent the ounce
In (a), we have:
[tex]\mathbf{Unit = \$0.45\ per\ oz}[/tex]
As an equation, it becomes
[tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]
In (b), we have:
[tex]\mathbf{Qty = 2.22}[/tex]
As an equation, it becomes
[tex]\mathbf{h = 2.22c}[/tex]
Hence, the equations for this situation are [tex]\mathbf{h = 2.22c}[/tex] and [tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]
(d) The graph
See attachment for the graph of [tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]
Read more about linear functions at:
https://brainly.com/question/20286983