At the supermarket you can fill your own honey bear container. A custoner buys 12 oz of honey for $ 5.40.


A. how much does honey cost per ounce?

B. how much honey can you buy per dollar?

C. write to different equations that represent this situation. use h for ounces of honey and c for cost in dollars.

D. Choose one of your equations and sketch its graph. be sure to label the axes. ((DUE TOMMAROW))

At the supermarket you can fill your own honey bear container A custoner buys 12 oz of honey for 540 A how much does honey cost per ounceB how much honey can yo class=

Respuesta :

Total number of oz of honey = 12 oz.

Cost of 12 oz of honey  = $5.40.

Cost per oz of honey = 5.40 divided 12 = $0.45 per oz.

Therefore,

a) Cost per ounce of honey = $0.45.

b) Number of ounces we can buy for one dollar = 12 divided by 5.40 = 2.22 oz approximatly.

c)

h = 2.22c, wherr h is the number of ounces of honey for c dollars.

c=0.45h, where c is the total cost of h number of ounces of honey.

d) Let us take c=0.45h equation for graph the situation.

x-axis would be for h number of ounces of honey and y-axis is the total cost c of h ounces of honey.

Let us find some values of h and c for the graph.

For equation: c=0.45h for h=1,we get c=$0.45.

If we plug h=2, we get c= 0.45*2 = $0.90.

If we plug h=3, we get c= 0.45*3 = $1.35.

Therefore, we would plot (1,0.45), (2,0.90) and (3,1.35) on the graph and draw a straight line.


Ver imagen PiaDeveau

The relationship between the honey bear and the rates is an illustration of a linear function.

  • The price of honey per ounce is $0.45
  • $1 will buy you 2.22 ounce of honey
  • The equations for this situation are [tex]\mathbf{h = 2.22c}[/tex] and [tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]

(a) The unit price of honey

From the question, we have:

[tex]\mathbf{\$5.40 = 12oz}[/tex]

So, the unit rate is:

[tex]\mathbf{Unit = \frac{\$5.40}{ 12oz}}[/tex]

[tex]\mathbf{Unit = \$0.45\ per\ oz}[/tex]

The price of honey per ounce is $0.45

(b) Quantity of honey for $1

In (a), we have:

[tex]\mathbf{Unit = \$0.45\ per\ oz}[/tex]

Take the inverse

[tex]\mathbf{Qty = \frac{1}{0.45}}[/tex]

[tex]\mathbf{Qty = 2.22}[/tex]

$1 will buy you 2.22 ounce of honey

(c) Different equations

Let represents the cost of honey, and h represent the ounce

In (a), we have:

[tex]\mathbf{Unit = \$0.45\ per\ oz}[/tex]

As an equation, it becomes

[tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]

In (b), we have:

[tex]\mathbf{Qty = 2.22}[/tex]

As an equation, it becomes

[tex]\mathbf{h = 2.22c}[/tex]

Hence, the equations for this situation are [tex]\mathbf{h = 2.22c}[/tex] and [tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]

(d) The graph

See attachment for the graph of [tex]\mathbf{c = 0.45h}[/tex]

Read more about linear functions at:

https://brainly.com/question/20286983

Ver imagen MrRoyal
Q&A Education