Respuesta :
Convert 12 pounds to ounces which is 192 ounces.
Divide the price by the ounces. That would get $0.09765625 rounded to $0.10 per ounce.
The unit price per ounce will be equal to $0.10.
What is an expression?
Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication and division.
Given that:-
- A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75 what is the unit price per ounce
The unit price per ounce will be calculated as:-
1 pound = 16 ounces
12 pounds = 12 x 16 = 192
Cost of 192 ounces = $18
Cost of unit ounce = 18 / 192
Cost of unit ounce = 0.095156 ≅ $0.10
Therefore the unit price per ounce will be equal to $0.10.
To know more about Expression follow
https://brainly.com/question/723406
#SPJ2