Respuesta :

Convert 12 pounds to ounces which is 192 ounces.

Divide the price by the ounces. That would get $0.09765625 rounded to $0.10 per ounce.

The unit price per ounce will be equal to $0.10.

What is an expression?

Expression in maths is defined as the collection of the numbers variables and functions by using signs like addition, subtraction, multiplication and division.

Given that:-

  • A shopper bought a 12-pound bag of oranges for $18.75 what is the unit price per ounce

The unit price per ounce will be calculated as:-

1 pound = 16 ounces

12 pounds = 12  x  16  =  192

Cost of 192 ounces = $18

Cost of unit ounce = 18  /  192

Cost of unit ounce  =  0.095156 ≅ $0.10

Therefore the unit price per ounce will be equal to $0.10.

To know more about Expression follow

https://brainly.com/question/723406

#SPJ2

Q&A Education