Respuesta :
If 56 ounces cost $4
We calculate how much an ounce costs by dividing 4 to 56
1 ounce costs : 4:56 = 0.071 cents
So 64 ounces at 0.071 cents per ounce is :
64 * 0.071 = $4.57
We calculate how much an ounce costs by dividing 4 to 56
1 ounce costs : 4:56 = 0.071 cents
So 64 ounces at 0.071 cents per ounce is :
64 * 0.071 = $4.57
Make a proportion.
[tex] \frac{4}{56} = \frac{x}{64} [/tex], where x is the amount you would need to pay for 64 ounces of ice cream.
Cross multiply.
56x = 256
Divide both sides by 56.
x = 4.57
You would have to pay $4.57 to get 64 ounces of ice cream.