SamaraP
contestada

A class of 26 students. $86 from their fundraiser. The children chose to have a pizza party with the money. Pizzas cost six dollars each and contain eight slices.

•How many pizzas can they buy with the money?

And

• how many slices will each student get if they share the pizza equally?

Please answer with an equation, an estimate, and an exspression. Thanks!

Q&A Education