A vendor at the county fair wishes to spend $20 on supplies for his milkshake booth and would like his total revenue to be $2000. He figures that a small shake will be $.01 and a large shake will be $0.3. He plans to sell a small shake for $1.50 and a large shake for $2.00. How many of each size shake will he need to make and sell to realize his revenue?

Q&A Education