Write the rate as a fraction. Then find the unit rate.
5. A jar containing 14 ounces of jelly
costs $3.22.
16. The mass of 4 bananas is 512 grams.
esson 4.7
- equivalent ratios to solve.
Ms. Brown biked 35 miles in 2.5 hours. How
many miles could she bike in 3 hours at the
same rate?
18. There are 180 calories in 4 cheese-fla
rice cakes. Pete eats 3 rice cakes. How
calories does he consume