Tara brought $27.75 to the state fair. She bought a burger, a souvenir, and a pass. The burger was 1/ 6 as much as the souvenir, and the souvenir cost 3/ 4 the cost of the pass. Tara had $1.50 left over after buying these items. What was the cost of each item? The burger cost $ The souvenir cost $ The pass cost $

Q&A Education