Paula is going to the water slides and needs to figure out which deal is better. She can pay $34 to go on the water slides as much as she wants, or she can pay $13 to get in, plus an additional $1 per trip down the water slides. If Paula goes on a certain number of trips down the water slides, the two options are equivalent in terms of cost. What is the cost? How man trips is that?

Q&A Education