langlyndsay2027 langlyndsay2027 03-04-2024 Mathematics contestada Woody buys 3 pounds of pears and 5 pounds of bananas for $10.25. Buzz buys 2.5 pounds of pears and 5 pounds of bananas for $9.25. How much does a pound of pears cost?