a company has beginning inventory of 300 units at $17.51; they purchased 400 units at $11.97 each on june 2; on june 15, they also purchaser 200 units at $3.18 each. a physical count of merchandise inventory at the end of the month revealed that 500 units were sold. what is the cost of goods sold using the LIFO inventory method?

Q&A Education