The total cost cost per day of producing a high-tech product is given by cost = 3600 plus 10 times the number of units plus 2 times the number of units squared. The selling price is equal to 500 minus 2 times the number of units, calculated in dollars per unit.
What is the equation for the total revenue function?

Q&A Education