John is going to make chocolate squares to sell.
There are just three ingredients, chocolate, peanut butter and crisped rice, mixed in the ratio 4 : 2 : 3 respectively.

A bar of chocolate weighs 200 g and costs £2.50.
A jar of peanut butter contains 250 g and costs £1.70.
A packet of crisped rice contains 300 g and costs £2.00.

John makes 4.5 kg of mixture, from which he can cut 100 chocolate squares.
He charges 60p for each square and sells all 100 squares.

How much profit does he make?

Q&A Education