A contractor purchased boxes of 3 types of nails at the hardware store. The clipped Head nails costs $32, the large round head nails cost $40, and the small round head nails cost $34. She bought twice as many boxes of clipped head nails and three times as many boxes of small round head nails as she bought large round head nails. How many boxes of each nail did she buy if the total cost for all the nails was $824.

Q&A Education