B. Chloe is buying snacks for a party. She plans on buying a cake for $17.95 and some chips for
$3.49 per bag, b. Write an equation to represent the total cost, t, for Chloe's snacks.
Dependent variable:
Independent variable:
Equation:
Use your equation to determine the total cost if Chloe buys 6 bags of chips.