Sara has $15 to spend on fruit for her fruit salad. She wants strawberries, which cost $1.35 per pound, and peaches, which cost $0.75 per pound. She also wants to buy at least 4 pounds of strawberries. Which combination is reasonable given her budget?

Sara has 15 to spend on fruit for her fruit salad She wants strawberries which cost 135 per pound and peaches which cost 075 per pound She also wants to buy at class=
Q&A Education