Jane has a lawn.
It is in the shape of a square of side 36 m and three semi-circles.
She is going to spread fertiliser on the lawn at a rate of 30 g per square metre.
The fertiliser is only sold in 10 kg bags costing £15.80 each.

Calculate the cost of buying the bags of fertiliser for her lawn.

Q&A Education