One notebook costs as much as 2 pens, one marker costs as much as 5 pens. How much does a pencil cost if a student paid 22 cents and bought 3 pencils, 5 pens, 2 notebooks and 2 markers and if he bought only the markers he would have paid 10 cents?

Q&A Education