A coffee shop sells different blends of coffee. One blend is made by combining 4 lbs of Columbian and 6 lbs of Guatemalan coffee beans. This blend costs $45.90 to make. A second blend contains equal amounts of each, for a total of 10 lbs. This second blend costs $47.
What is the price per pound of the Guatemalan coffee beans?
A. $4.15
B. $4.59
C. $5.25
D. $7.65