Lucas bought a certain weight of oats for his horse at a unit price of $0.20 per pound. The total cost of the oats left him with $1. He wanted to buy the same Weight of enriched oats instead, but at $0.30 per pound, he would have been $2 short of the total amount due. How much money did Lucas have to buy oats?