You offer to go to the local deli and pick up sandwiches for lunch. You have $30 to spend. Chicken sandwiches cost $3.00 each and tuna sandwiches are $1.50 each. How many sandwiches can you purchase for $30?
A. 11 chicken sandwiches, 1 tuna sandwich
B. 12 chicken sandwiches, 3 tuna sandwiches
C. 3 chicken sandwiches, 15 tuna sandwiches
D. 5 chicken sandwiches, 9 tuna sandwiches