Kaylavaughn3153 Kaylavaughn3153 03-01-2024 Mathematics contestada Which equation represents the following word problem? A school sells pencils to students for 25 cents each. If a student has $9, how many pencils can the student buy?a. (.25)p=9 b. p/.25 =9 c. p+.25=9 d. p-.25=9