lissssssssssss5048 lissssssssssss5048 02-01-2024 Mathematics contestada For problem 5-6, find the unit rate: 56 ounces for every 2 cans, $5.15 per 5-pound bag. a. 28 ounces per can b. 30 ounces per can c. $2.58 per pound d. $1.03 per pound