There is a specialty store that you like to go to when you are craving jelly beans. The price is reasonable at $1.30 per pound. The store is a bit of a distance away, and you could purchase the same jelly beans at your neighborhood supermarket, but the cost is a little more at $2.10 per pound. You spend about $3 on gas every time you go to the specialty store. How do you know if you are getting enough of the jelly beans to make the trip worthwhile? Using the following equations determine your break-even point: c=3.00+1.30x, c=2.10x. Explain the meaning of your answer.
a. x=2.4; you need to buy at least 2.4lb of jelly beans to make the trip worthwhile.
b. x=3.75; you need to buy at least 3.75lb of jelly beans to make the trip worthwhile.
c. x=3.75; you need to make about 4 trips to the specialty store to make the purchase worthwhile.
d. x=2.4; you need to use 2.4 gallons of gas to make the trip worthwhile.