Marco bought 2 boxes of cereal, 2 boxes of granola bars, and 3 packages of crackers, with each item costing c dollars. He created an expression for the cost of the cereal and wrote expressions for the cost of granola bars and crackers. Which expression did Marco use to represent the total cost?

a. (2+2+3)c
b. 2c+2c+3c
c. 2×2c+3c
d. 7c

Q&A Education