You buy 3 T-shirts and 2 pairs of shorts for $42.50. Your friend buys 5 T-shirts and 3 pairs of shorts for $67.50. Use a system of linear equations to find the cost of each T-shirt. How much is each shirt?
Find your reasoning and explain and show your work.

Q&A Education