During March, Culver, Inc. purchases and uses 10.700 pounds of materials costing $43,870 to make 4,900 tiles. Culver's standard material cost per tile is $8.10 ( 2 pounds of material ×$4.05) ). Compute the total, price, and quantity material variances for Culver, Inc, for March. Identify whether each variance is favorable of unfavorable.
Total material variance $____ _____
Materials price variance $____ _____
Materia quantitiy variance $____ _____