A manufacturer produces certain items at a labor cost of $115 per item and material cost of $75 per item. If the item has a unit price of $590, how many units must be manufactured each month for the manufacturer to break-even if the monthly overhead is $428,000 Select one: a. 10000 b. 522 c. 1000 d. 400 e. 1070

Q&A Education