A manufacturing company leases a building for $100,000 per year for its manufacturing facilities. In addition, the machinery in this building is being paid for in installments of $20,000 per year. Each unit of the product produced costs $15 in labor and $10 in materials. The product can be sold for $40. How many units per year must be sold for the company to break-even? Select one: a. 6,667 b. 8,000 c. 4,000 d. 3,000 e. 4,800

Q&A Education