Suppose a good has a market price of $10 per unit. A buyer buys a unit of this good from a supplier who incurred $7 in production cost while producing it. The buyer received a benefit of $14 from it. What's the consumer surplus from this unit of good?
$4
$7
$14
$3

Q&A Education