Apple product factory 1) The SSD drive cost to make each iMac notebook is $300
2) Rent of the equipment used in the factory
3) Heat, Water and power consumed in the factory
4) Amortization on chairs and tables in the executive lunch room
5) the worker is getting paid $50 for each iMac notebook making
6) advertising cost for the month is $50,000
7) the assembly line machine's depreciation is $750 per month
8) If company does not use the factory rooms, they could have rented them out to get rental income
9) Sales department encourages sales person get $100 commission for each iMac note book sold
Please use the table format shown in the class notes to complete the assignment

Q&A Education