You run a school in Florida. Fixed monthly cost is $5,220.00 for rent and utilities, $5,974.00 is spent in salaries and $1,762.00 in insurance. Also every student adds up to $102.00 per month in stationary, food etc. You charge $612.00 per month from every student now.
You are considering moving the school to another neighborhood where the rent and utilities will increase to $10,325.00, salaries to $6,544.00 and insurance to $2,172.00 per month. Variable cost per student will increase up to $157.00 per month. However you can charge $1,180.00 per student. At what point will you be indifferent between your current of operation and the new option?
PLEASE SHOW EASIEST MOST SIMPLE WAY TO FIND THE ANSWER

Q&A Education