i am trying to make my own chex party mix and sell at a fund raiser for underpaid college professors. i would like to create 100 pounds of mix that would have an average cost of $1.60 per pound. i will be using the following ingredients: chex cereal - 70 cents per pound planters peanuts - $4.25 per pound roll gold pretzels - $2.75 per pound in my mix, for each pound of peanuts, i would use 2 pounds of pretzels. how many pounds of chex cereal will i need to use to have 100 pounds of mix with an average cost of $1.60 per pound?

Q&A Education