[The following information applies to the questions displayed below.] A company began 2024 with 19,000 units of inventory on hand. The cost of each unit was $6.00. During 2024 , an additional 35,000 units were purchased at a single unit cost, and 29,000 units remained on hand at the end of 2024 (25,000 units therefore were sold during 2024). The company uses a periodic inventory system. Cost of goods sold for 2024 , applying the average cost method, is $167,500. The company is interested in determining what cost of goods sold would have been if the FIFO or LIFO methods were used. Required: Determine the cost of goods sold for 2024 using the FIFO method. [Hint: Determine the cost per unit of 2024 purchases.] lote: Do not round intermediate calculations.

Q&A Education