A company has a process that results in 1030 kilograms of Product X that can be sold for $9 per kilogram. An alternative would be to process Product X further at a cost of $2060 and then sell it for $13 per kilogram. Should management sell Product X now or should Product X be processed further and then sold? Process further; the company will be better off by $2060. Sell now; the company will be better off by $2060. Process further; the company will be better off by $4120. Sell now; the company will be better off by $9270.

Q&A Education