Glide Ltd has offered to sell Skate Ltd wheels at a cost of $9.50 per unit. Bearing in mind, if Skates Ltd stops production of wheels, $120000 of fixed costs will still be incurred, would you recommend Skate Ltd purchase the wheels from Glide Ltd for $9.50 each? Justify your decision with both quantitative and qualitative reasoning.

Q&A Education