While completing your homework, imagine the study space you are using employs a space heater with a rating of 50 kW, a refrigerator (for snacks) that is rated for 6 kW, and a light fixture with two 120 W bulbs, all operating at a constant rate for the 2.0 hours it takes you to finish


Required:

a. What is the total power consumed at any given moment?

b. How much energy do you consume to complete the task?

c. Assume the utility company charges 6.5 cents per unit of energy in part b, how much did it cost you to complete the assignment?

d. If you were willing to pay the utility company $5, what would be the power rating of an additional appliance you could add to your study space?

Q&A Education