kdawgvu6585 kdawgvu6585 01-06-2023 Mathematics contestada A grocer wants to mix two kinds of nuts. One kind sells for $1.25 per pound, and the other sells for $1.90 per pound. He wants to mix a total of 17 pounds and sell it for $1.55 per pound. How many pounds of each kind should he use in the new mix