A 20 -ounce soft drink costs $ 1. 80. A 12 -ounce soft drink costs $ 1. 32. How much can be saved per ounce by purchasing the larger soda? $ 0. 02 0 point 0 2 dollars $ 0. 04 0 point 0 4 dollars $ 0. 20 0 point 2 0 dollars $ 0. 48.

Q&A Education