While in Los Angeles, you meet a vendor selling smoothies. He said he made $1065 yesterday and sold 250 smoothies. If a green smoothie costs $4 and a strawberry-banana smoothie costs $4. 50, how many of each type did he sell? You must use matrices and show your work!

Q&A Education