A store owner wants to develop a new snack mix by mixing chocolate and trail mix. How many pounds of chocolate costing $20.80 per pound should be mixed with 13 pounds of trail mix costing $3.50 per pound to create a mixture worth $11.80 per pound.

Q&A Education