On Your Own
3. Open Ended A grocery store charges $6 for every 2 boxes of a certain
cereal. Complete the table of equivalent ratios.
2
Bracelets
Beads
Boxes
Cost (S)
4. A hotel advertises vacation packages on its website, and it
charges the same amount per night. The table shows the
total costs of stays for different numbers of nights.
A. What is the unit rate per night?
6
Name
6
12
B. What is the total cost for 5 nights?
5. The table shows the number of beads a jeweler used to make
bracelets. Each bracelet used the same number of beads.
A. Complete the table. Then graph the data.
2
32
48
4
B. Write a ratio to show the number of beads necessary to
make one bracelet.
C. How many beads would the jeweler need to make
10 bracelets?
Length of
stay (nights)
2
3
4
Beads
72-
64-
56
48
40
32
Total cost
(S)
210
Beads Used for Bracelets
AY
24-
16-
8
315
420
1 2 3 4 5 6 7
Bracelets

Q&A Education